Przetwarzanie danych osobowych w chmurze w USA – jest dobrze!

Przetwarzanie danych osobowych w chmurze w usa

Przetwarzanie danych osobowych w chmurze w USA – jest dobrze!

Krzepiące informacje napływają ze Strasbourga! 2 lutego 2016, komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jurova ogłosiła, że komisja zakończyła negocjacje z USA w sprawie zasad przesyłania danych osobowych przez europejskie podmioty do USA. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców europejskich, szczególnie tych, dla których przetwarzanie danych osobowych w chmurze jest standardem biznesowym! ! Przypomnijmy, że w październiku 2015, Trybunał Sprawiedliwości UE unieważnił obowiązujące dotąd zasady wymiany danych osobowych w ramach umowy Safe Harbour. Od tej chwili wszyscy europejscy administratorzy danych osobowych przekazujący dane osobowe USA, w tym także ci przetwarzający dane osobowe w chmurze, działali na granicy prawa.

Jak mówi Jurova, osiągnęto porozumienie w trzech głównych obszarach:

  1. Określono przejrzyste zasady, na których rząd USA będzie mógł mieć dostęp do europejskich danych osobowych.
  2. Zapewniono mechanizmy skutecznej ochrony danych osobowych obywateli EU.
  3. Określono obowiązki firm amrykańskich przetwarzających nasze dane osobowe.

W tej chwili Jurova wraz z wiceprezesem Ansipem przygotowuje projekt decyzji, która następnie będzie przedmiotem formalnej procedury. Na efekty poczekamy jeszcze kilka tygodni lub miesięcy do czasu dostosowania odpowiednich regulacji także po stronie amerykańskiej.

Wreszcie – chciałoby się rzec! Tysiące polskich firm i administratorów danych osobowych odetchnie pewnie z ulgą. Korzystanie z popularnych chmurowych serwisów stało się właściwie standardem, a że dotyczy to głównie amerykańskich dostawców, takich jak Google, Apple, Amazon czy Microsoft, to wielu z nas miało z tym poważny problem. Pozostawało albo korzystać i siedzieć cicho, co jest niezgodne z prawem, lub zrezygnować z usług firm zza oceanu. To drugie w ogromnej liczbie przypadków było niemożliwe, bo całkowicie wywróciłoby model funkcjonowania wielu firm i mogłoby nawet doprowadzić do ich likwidacji.

Miejmy nadzieję, że sytuacja wreszcie zostanie wyjaśniona i podmioty przetwarzające dane osobowe w chmurze w ramach popularnych serwisów Google czy Microsoftu będą mogli spać spokojnie.

Link do źródła: http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-16-221_en.htm