Jak zaszyfrować plik tekstowy, np. z hasłami

szyfrowanie plików

Jak zaszyfrować plik tekstowy, np. z hasłami

Chyba nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że praca z komputerem, choć tak wygodna, niesie za sobą wiele czekających na nas niebezpieczeństw. Z jednej strony czyhają na nas hakerzy, z drugiej złośliwe programy, a z kolejnej nasza zwykła nieuwaga lub błąd, który może sprawić, że poufne dane trafią do osób postronnych.

Standardy bezpieczeństwa stosowane przez dostawców sprzętu i oprogramowania są coraz wyższe, np. odnośnie stosowanych przez nas haseł. Normą są już hasła składające się z minimum 8 znaków, zawierających wielkie i małe litery oraz znaki specjalne. I bardzo dobrze, ale…

Do różnych systemów stosujemy różne hasła albo przynajmniej tak powinniśmy robić! No i tutaj pojawia się problem, bo jak to wszystko zapamiętać? Inne hasło do systemu bankowego, inne do maila, inne do Facebooka, itd. itp.

Często osoby popełniają dwa błędy – stosują jedno hasło do wszystkich aplikacji, co jest skrajnie niebezpieczne, bo wystarczy wyciek z jednego miejsca, aby wszystkie pozostałe były narażone na włamanie.

I drugi błąd – stosowanie różnych haseł, co jest prawidłowe, ale odnotowywanie ich w otwartym pliku tekstowym (!), który przechowujemy na dysku komputera lub co gorsza, na dysku sieciowym!

Dzisiaj parę słów o tym drugim przypadku, czyli jak stworzyć listę haseł, którą będziemy w stanie łatwo zaszyfrować i odszyfrować w razie potrzeby.

Rozwiązań jest pewnie wiele – dzisiaj o 2 z nich.

Szyfrowanie plików Word/Excel

Sprawa jest naprawdę prosta! Aż dziw bierze, że wiele osób w ogóle nie wie o mechanizmie szyfrowania dostępnego dla pakietów MS Office od wersji 2007 w górę.

Aby zaszyfrować plik i chronić go hasłem wystarczy:

1. W lewym górnym rogu wybrać Plik (File)

2. Następnie z menu Informacje (Info) wybrać opcję Chroń dokument (Protect document)

3. Wybrać Szyfruj przy użyciu hasła (Encrypt with password)

szyfrowanie pliku word

4. Na końcu ustawiamy hasło (2 razy), zapisujemy i zamykamy dokument.

Jak zaszyfrować plik Word

Od tej pory nasz dokument Word czy Excel będzie otwierany tylko po podaniu hasła, a jego zawartość pozostanie zaszyfrowana!

Szyfrowanie plików tekstowych w programie Notepad++

A co jeśli nie mamy Worda czy Excela i chcemy przechowywać zaszyfrowane treści w postaci pliku tekstowego?

Polecam użycie prostego, ale potężnego edytora plików tekstowych – Notepad++

Praca z nim przypomina pracę z Notatnikiem Windows, jednak liczba funkcji dodatkowych sprawia, że jest to naprawdę potężne narzędzie.

Program jest darmowy i możecie pobrać go tutaj: https://notepad-plus-plus.org/

1. Gdy już zainstalujemy Notepad++ to otwieramy go i z menu głównego wybieramy pozycję Pluginy (Plugins)

2. Następnie wybieramy pozycję Menedżer pluginów (Plugin Manager) oraz Pokaż mendżera pluginów (Show plugin manager)

szyfrowanie plików notepad++

3. Z listy wybieramy plugin o nazwie NppCrypt i klikamy w Instaluj. Po instalacji Notepad++ zostanie zrestartowany

szyfrowanie plugin NppCrypt

4. Po restarcie zainstalowany przez nas plugin NppCrypt będzie widoczny w menu Pulginów

Teraz możemy przystąpić do pracy z naszym plikiem tekstowym.

1. Tworzymy nowy dokument i wprowadzamy treść

szyfrowanie pliku tekstowego

2. ZAZNACZYMY wprowadzony tekst myszką i z menu pluginów wybieramy plugin NppCrypt oraz opcję Szyfruj (Encrypt)

jak zaszyfrować plik tekstowy

3. Wprowadzamy nasze hasło (2 razy) i klikamy OK. Powinniśmy zobaczyć jak nasz tekst zmienił się w ciąg nic nie mówiących znaczków.

szyfrowanie listy haseł

4. Zapisujemy plik na dysku, wybierając opcę Zapisz jako (Save as) i może nie nadawajmy mu nazwy w stylu MojeHasla.txt ale lepiej coś niesugerującego, co plik zawiera, np. System.txt.

5. Taki plik jest przychowywany w postaci zaszyfrowanej i jego otwarcie zwykłym edytorem tekstu wyświetli tylko ciąg nic nieznaczących znaków.

W celu odszyfrowania zawartości:

1. Otwieramy nasz zaszyfrowany poprzednio plik w programie Notepad++

2. Z menu pluginów wybieramy NppCrypt i tym razem opcję Odszyfruj (Decrypt).

szyfrowanie plików

3. Wprowadzamy wcześnie ustawione hasło i naszym oczom powinien ukazać się plik w wersji pierwotnej niezaszyfrowanej.

program do szyfrowania tekstu

4. Jeśli w pliku nic się nie zmieniło, to zamykamy go bez zapisywania. Dzięki temu pozostanie on nadal zaszyfrowany, jak przed jego otwarciem.

WAŻNE: należy pamiętać aby przy szyfrowaniu i deszyfrowaniu zaznaczyć tekst myszką!

Update z dn. 2015-09-16

SZYFROWANIE DLA ZAAWANSOWANYCH

Jak słusznie ktoś zauważył, opisane powyżej metody nie są uważane za bezpieczne w 100% i należy mieć to w pamięci. Jeśli ktoś będzie bardzo chciał złamać nasze szyfrowanie i będzie wiedział jak to zrobić, to oczywiście może mu się to udać, choć łatwe na pewno nie będzie. Tutaj jest tak samo jak ze wszystkimi zabezpieczeniami – czyli to co człowiek zabezpieczy, inny człowiek może odbezpieczyć! Poza tym, środki ochrony powinniśmy zawsze dostosować do wartości tego co chronimy. Im będzie ona wyższa tym bardziej skomplikowane formy ochrony powinniśmy zastosować.

Opisane w artykule metody szyfrowania zalicza się do tzw. metod symetrycznych, czyli w skrócie mówiąc: do szyfrowania i deszyfrowania używa się tego samego klucza. Prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa tak zaszyfrowanych plików jest ich spakowanie programem do archiwizacji z użyciem hasła, np. programem 7-ZIP (http://7-zip.org.pl/) Ten prosty zabieg na pewno sprawi, że odczytanie naszych zaszyfrowanych informacji będzie ekstremalnie trudne.

Za o wiele bardziej bezpieczną metodę szyfrowania uważa się szyfrowanie asymetryczne. Jeśli ktoś chciałby zaszyfrować swoje pliki tą metodą, to warto przyjrzeć się darmowemu narzędziu GnuPG (open source), który jest podstawą projektu GPG4Win. Program w wersji dla Windows można pobrać tutaj: http://www.gpg4win.org/ a dla Mac OX tutaj: https://gpgtools.org/

Zamierzam wkrótce opisać tutorial dotyczący szyfrowanie przy użyciu GPG, więc jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam za kilka dni!