Jak zaszyfrować pendrive, kartę SD, dysk zewnętrzny USB

Jak zaszyfrować pendrive, kartę SD, dysk zewnętrzny USB

Ostatnio pisałem o tym, w jaki sposób zaszyfrować pojedynczy plik tekstowy lub dokument Worda czy Excela. Wymaga to od nas wykonywania opisywanych czynności za każdym razem, z każdym plikiem, który zamierzamy chronić. Czy nie byłoby wygodniejsze, gdybyśmy mogli zaszyfrować cały dysk (lub partycję) i na niego zapisywać pliki i dokumenty, które będą na nim przechowywane w postaci zaszyfrowanej? Oczywiście, że tak! Z tego artykułu dowiecie się jak zaszyfrować dowolony dysk, w tym pendrive, kartę SD czy dysk zewnętrzny na USB.

Wykorzystam do tego wbudowany w systemie Windows mechanizm o nazwie BitLocker.

Możemy nim zaszyfrować dowolony dysk, w tym również dysk systemowy C: Tutaj jednak szyfrowaniu poddałem kartę SD, którą włożyłem do wbudowanego w moim komputerze czytnika kart. Na niej będę mógł od teraz przechowywać w bezpieczny sposób chronione dokumenty. Co więcej, mogę ją za każdym razem wyjąć i przełożyc do innego komputera w wygodny sposób.

Zastosowanie BitLockera daje dodatkową korzyść osobom przetwarzających dane osobowe, które są zobowiązane do zabezpieczenia danych, które są przekazywane poza organizację, na urządzeniach lub nośnikach wymiennych, w sposób gwarantujący ich poufność.

Dokładnie chodzi o punkt IX załącznika B do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dn. 29.04.2004, który mówi:

Urządzenia i nośniki zawierające dane osobowe, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, przekazywane poza obszar, o którym mowa w § 4 pkt 1 rozporządzenia, zabezpiecza się w sposób zapewniający poufność i integralność tych danych.

1. Wkładamy kartę SD do czytnika. Jeśli nie była ona uprzednio sformatowana, to Windows zaproponuje jej sformatowanie. Do sformatowania wybrałem system plików FAT32, ale BitLocker obsługuje również inne systemy, jak NTFS czy exFat.

jak zaszyfrować dysk2. Po sformatowaniu, wchodzimy na Mój Komputer i prawym przyciskiem myszy klikamy w naszą kartę. Z menu kontekstowego wybieramy Włącz BitLocker (Turn BitLocker on).

szyfrowanie bitlocker

 

3. Następnie podajemy hasło i potwierdzamy je. Tego hasła będziemy używali do odszyfrowania dysku, abyśmy mogli z nim pracować.

jak zaszyfrować pendrive

4. W kolejnym kroku wybieramy sposób zapisania klucza recovery, który będzie nam pomocny w sytuacji, gdy zapomnimy hasła i dostęp do dysku będzie niemożliwy. Ja wybrałem zapisanie na dysku w postaci pliku. Taki plik zapisałem oczywiście w innym miejscu – na innym dysku – a dodatkowo zaszyfrowałem, go przy pomocy edytora Notepad++ (zaszyfrowany plik zapisałem na sieciowym One Drive, dzięki czemu będę miał do niego dostęp także z innych komputerów, z których korzystam). O szyfrowaniu plików tekstowych z użyciem Notepad++ pisałem tutaj.

jak zaszyfrować dysk usb

5. Wreszcie wybieramy sposób – zakres – w jakim nasz dysk ma byc zaszyfrowany. Możemy wybrać szyfrowanie tylko wykorzystanego obszaru dysku lub cały dysk – metoda wolniejsza. Ja wybrałem tę drugą opcję. Po kliknięciu Dalej BitLocker szyfruje dysk – chwile to trwa, więc trzeba uzbroić sie w cierpliwość.

jak zaszyfrować pendrive

6. Jeśli wszystko poszło dobrze i BitLocker zakończył już pracę, to przy naszym dysku – karcie SD – powinniśmy zobaczyć charakterystyczną kłódkę. Gdy jest otwarta, to znaczy, że dysk jest w stanie odszyfrowanym i możemy normalnie z nim pracować – kopiować/przenosić pliki.

jak zaszyfrować kartę sd

Po wyjęciu karty lub restarcie komputera dysk będzie wymagał podania hasła, aby praca była z nim możliwa – widoczna będzie zamknięta kłódka.

Jeśli nie chcemy za każdym razem musieć podawać hasła, to możemy włączyć funkcję automatycznego odszyfrowania (prawy przycisk myszy > Zarządzaj BItLockerem > Włącz auto…) wtedy ten dysk będzie automatycznie deszyfrowany na tym komputerze. Ja zostawiłem tę funckję wyłączoną.

jak zaszyfrować dysk